1) Man ir svarīgi turpināt šīs mazās tautas etnosu, kā arī saglabāt šīs kultūras vērtības un tradīcijas. Uztveru to kā bagātību, kura man ir jāglabā un jāsniedz apskatīt un priecāties par to arī citiem. Valoda man ir būtiska.
2) Svarīgi.
3) Man nav galvenais būt lībietim,bet iekšēji es tā arī jūtos. Lībiešu val mācos un tā ir man svarīga, lai apzinātos, ka tā ir mana senču valoda, gribu sajust un iztēloties kāda tā kādreiz skanējusi:)
4) Zināt lībiešu valodu man liekas svarīgi, jo pats nāku no senās lībiešu zemes, turklāt domājams, ka man ir arī lībiešu senči. Jāatzīst - jau vairākas manas senču paaudzes gan sevi ar lībiešiem īsti nesaista. Arī pats sevi uzskatu par latvieti - manī ir kuršu, lībiešu un suitu asinis (laikam diezgan daudz no suitiem). Lībiešu identitātes saglabāšana (lai arī sevi kā lībieti īsti navaru identificēt) tomēr ir svarīga - tā ir viena no latviešu pamatnācijām, viena no senākajām nācijām Eiropā ar vienu no vissenākajām valodām. Lai arī maza, bet tomēr kada daļiņa lībieša manī ir un tas vēl jo vairāk raisa interesi. Reiz kāds gudrais teicis - kam nav pagātnes, tam nav arī nākotnes. Svarīgi zināt un saprast pagātni. Valoda ir lielisks palīgs un fantastisks vēstures liecinieks, ja tā var izteikties, man patīk apzināties to saikni, kāda šeit valdījusi starp somugriem un baltiem, bet kas mūsdienās varbūt ir izbalējusi. Gribu, lai šo sajūtu izjustu un saprastu vairāk, īpaši ziemeļkurzemē un vidzemē mītošie un no turienes nākušie.
5) Būt lībietei man palīdz atstāt īpašu iespaidu, cilvēki mani atceras. Būtu jauki, ja es valodu apgūtu, bet to izdarīt nav mana prioritāte. Pašlaik neatrodu ne laiku, ne iespējas to apgūt, bet pieļauju, ja vēlme to apgūt būtu lielāka, tad iespējas atrastos.
6) Nozīmē būt lībietim - būt savādākam, būt vienam no retajiem lielā pūlī ar līdzīgajiem.
Ļoti svarīga, valoda ir viens no kritērijiem, kas parāda, cik liels šīs mazās tautiņas patriots Tu esi. Sevi saukt par lībieti var gandrīz jebkurš jūrmalas iedzīvotājs, jo sakņu atrašana lībiešu saimē nebūtu tas grūtākais, taču, lai iemācītos, ko vairāk par 'tēriņtš' vai 'Jõvā pǟva!' - tur jābūt nopietnākai attieksmei un saprašanai par 'lībiešu lietu' kā tādu.
7) Lībiešu valodu zinu diezgan vāji, jo ģimenē valodas lietošana tika pārtraukta vienā paaudzē (vecaistēvs ar saviem bērniem lībiski nerunāja, bet šo valodu lietoja, lai bērni nesaprastu, par ko pieaugušie runā).
Manuprāt valoda var dzīvot tikai dabiski, ja tā tiek reanimēta un no bērnības tā netiek lietota, tad diez vai tā var kļūt par "dzimto" valodu.
Attiecos pret saviem senčiem un kultūras mantojumu ar dziļu cieņu, taču arī apzinos, ka laiks iet uz priekšu un arī mēs paši jau veidojam vēsturi.
8) Būt lībietei man nozīmē būt man pašai.
Lībiešu valodas prasme - svarīga, lai vismaz lībiešu starpā varētu sarunāties savu senču valodā.
9) Lībiešu valodas prasme man ir svarīga, lai saprastos ar šajā valodā runājošiem!:)
10) Liibieshu valoda,nee...man taa nepatiik...kautkaa neskan.
Sirdii esmu latvietis,taapeec nevaru pateikt,ko man noziimee buut liibietim.
11) Esmu uzaugusi ar šādu apziņu,ka esmu lībiete. Valodu prast būtu interesanti, bet diemžēl nav gana daudz motivācijas to mācīties.
12) Šī apziņa, ka esmu lībiete manī izraisa patīkamas emocijas. Tā liek man justies īpašākai nekā vairums cilvēku, jo esmu kaut kas gandrīz kā unikāls. Skatoties uz visu pasaules iedzīvotāju skaitu, lībieši, no tiem, ir ļoti mazs skaits. Lībiešu valodas prasme pašlaik man nav īpaši svarīga, jo neredzu tai reālu perspektīvi nākotnē. Jauka ir apziņa, ka šāda valoda tiešām pastāv un ticu, ka pienāk laiks manā dzīvē, kad būs vēlme to arī apgūt, kaut vai tikai pašos pamatos.
13) Līvu tautība gan man nav, neesmu vēl senču saknes tiktāl izpētījusi. Identitātes meklējumos...
Man tas ir veids, kā atšķirties no citiem, un līvi tomēr jebkurā gadījumā ir mūsu senči.
14) Būt lībietim man ir ļoti svarīgi. Tas savā simbolizē mani un manu dzimtu. Valodu labprāt zinātu labāk.
15) Būt par lībieti nozīmē būt pašam par sevi. Valoda ir kultūras pamats, domāju, ka iemācīties valodu no jauna nav noziegums. Kultūru pirmkārt veido cilvēki, pat ja vēlāk kultūra veido cilvēkus
16) Būt lībietim man nozīmē būt daļai no kaut kā, diemžēl, vairumam cilvēku, izmirstoša. es tam negribu ticēt un ceru, ka lībiešu jaunieši spēs atkal atgriezt tautu visas pasaules acīs, lai tā nebūtu tikai izmirstoša sabiedrības daļa, bet gan pastāvošs un augošs etnoss.
Valodas prasme man ir ļoti nozīmīga. bez valodas nav tautas, tāpēc tā ir jāzin, jāpilnveido un jāattīsta.
17) Identitāte, atbildība, lepnums, piederība senajai pasaulei; saprast, ka esmu no šīs zemes pirmiedzīvotājiem, valoda - viens no identitātes simboliem.
18) Man neko nenozīmē būt lībietim, jo es tāds neesmu. Valodas prasme, es uzskatu, ir viens no galvenajiem faktoriem tautībai. Lībiešiem ir vismaz pamatlīmenī jāprot sava valoda.
19) Nu, ja, godigi, tad neko man nenozime but libietim, jo nu esu tak latviete. Un libiesu valodu neprotu.
20) Būt lībietei un latvietei ir būtiska mana identitātes daļa. Bez abām šīm pusēm es nebūtu es un man ļoti patīk tas, kā abas šīs nacionalitātes ir mani ietekmējušas un veidojušas dzīves gaitā un veido joprojām.
Lībiešu valodas prasme man ir tikpat svarīga cik latviešu valodas prasme — līdzvērtīga un pēc iespējas pilnīgāka.
21) Man tas nozīmē būt īpašai. Valodas prasme man nav svarīga.
22) Lībietim man nozīmē but atbildīgai par to, kas esmu..
Valodas zināšanas ir ļoti svarīgas, lai varētu nakamajai paudzei to iemācīt,un lai tā neizmirtu!
23) Kopš bērnības esmu audzināta ar apziņu par piederību lībiešiem, mātes mācītās lībiešu tautas dziesmas, kā arī viņas aktīvā dalība Lībiešu Kultūras Centrā nemitīgi rosinājusi mani piedalīties un veicināt kultūras atdzimšanu, - no manas puses ieguldot radošo enerģiju dziesmās un to dziedāšanā. Lībiešu valodas prasme ir viens no svarīgākajiem elementiem kopējā identitātē. Esmu apguvusi šo valodu sarunvalodas līmenī - varu sarunāties ar citiem lībiešiem un pētniekiem no Igaunijas un Somijas.
Lībietība ir ļoti sarežģīts jautājums. Tā gan pastāv, gan nepastāv. Man piederība šai kultūrai ir devusi ne tikai apzināšanos par vērtīgo šajā pasaulē – mākslu, mūziku un valodniecību, bet pavērusi daudz plašākus personīgos horizontus, piemēram, radošu pieeju sarežģītām situācijām, spēju pielāgoties apstākļiem, būt daudzpusīgai personībai. Jāpiebilst, ka šobrīd, dzīvojot Apvienotajā Karalistē, skatījums uz piederību šai identitātei paplašinās: no vienas puses robeža starp lībietību un latvietību nepastāv (to veicina arī ģeogrāfiskā teritorijas apzināšanās, gan arī vēsturiskā kultūru likteņi); no otras puses - protams, ka pastāv atšķirības gan garīgajā, gan fiziskajā ziņā, taču nav iespējams tās identificēt ar "milimetra precizitāti". Šobrīd uzskatu, ka nepieciešams pārvērtēt lībiskās vērtības. Ļoti daudz negatīvā uzslāņojuma – paprasiet trīs raksturīgākās lībiešu īpašības: kašķīgums, spīts, skarbums, būs tās ko lielākais vairākums nosauks. Es piedāvāju savu variantu – jūrnieka gars, t.i. mīlestība uz ceļošanu un svešvalodu prasme; vispusīgums; neizsīkstošs pozitīvisms un cerība uz atdzimšanu.
24) Ļoti svarīgi. Jāmācās valoda katram, citādi nekā.
25) Lībiskā identitāte papildina manu latvisko identitāti; apzinos, ka daļa no maniem senčiem bija lībieši. Lībiešu valodas prasme man ir viduvēja - varu saprast lasīto un to, ko citi runā, bet pati nevaru tekoši runāt. Kad būs vairāk brīva laika, vēlētos savas zināšanas atsvaidzināt.
26) Eksistenciāls jautājums. Valodu vajadzētu mācīties, bet nemāku.
27) Tā ir mana sastāvdaļa.Un man ir svarīga un mīļa lībiešu valoda.
28) svarīgi ir apzināties, ka tevī rit kaut daļiņa n otā jau gandrīz izzudušās tautas.
29) Būt lībietim - cienīt savus senčus, izcelsmi. Visvairāk godāt savu tautu varu, mācoties tās valodu, lai lībiešu valoda nepazustu.
30) Buut Liivam man noziimee cieniit un tureet godaa Liivu cilti un savu tiesho senchu valodu!
31) Saikne ar senčiem, ģimeni, visbūtiskākais šīs saiknes elements ir valodas prasme.
32) Saknes ir jāzin, tas palīdz saprast lietas un sevi.
Valodas prasme ir svarīga, vēl svarīgāk - iespējas to pielietot regulāri. Citādi aizmirstas.
33) pētīt, kopt, tautās nest lībiešu kultūru kā caur savu profesionālo darbību, tā arī ārpus tās. Valoda tautas kultūrā ir ļoti savrīgs elements. To ko cilvēks/tauta domā, to tas/tā runā. No šā viedokļa ir svarīgi, tikpat arī interesanti, uzzināt, ko lībieši domā/-ja. Bez tam, ja Tu jūties piederīgs šai tautai, Tev taču jāzina, ko tā domā/-ja. Valoda man nav tik svarīga kā sazināšanās līdzeklis, bet kā dziļāks kultūras līmenis, izziņas avots.
34) Manuprāt, par īstu lībieti var saukties tikai tas cilvēks, kas patiešām prot lībiešu valodu, pārzin kultūru un apzinās savu izcelsmi. Katrā cilvēkā var būt dažādu tautību sajaukums, bet tikai viena no tām ir katra dzimtā valoda (parasti). Pēc tās arī visbiežāk cilvēks izvēlas savu tautības identitāti. Tieši tāpēc lībieši kā tauta vairāk vai mazāk tomēr ir izmirusi, jo cik man zināms, ļaužu, kas savu dzimto valodu var saukt par lībiešu valodu, ir gaužām maz. Tas gan neizslēdz iespēju iemācīties dzīves gaitā lībiešu valodu pat visai teicamā līmeni un vēlāk sajust sevi kā šis tautas piederīgo. Bet pēc būtība šis cilvēks nav dzimis lībietis, neatkarīgi no tā, cik tuvas vai tālas ir viņa lībiešu izcelsmes saknes, vai pat tādu vispār nav. Manuprāt, mūsdienās viens no pamudinājumiem cilvēkiem tomēr izvēlēties mācīties lībiešu valodu un izvēlēties šo tautību, ir dzinulis pēc eksotisma. Pieskaitīt sevi kā piederīgo pie kaut kā ārkārtīgi reta un tāpēc vērtīga. Taču es vēl nenoliedzu iespēju atdzīvināt šo tautību, ja vien pietiktu degsmes un pacietības pašreiz dzimušajiem latviešiem, kas vēlās sevi apzināties kā lībiešus, apgūt šo kultūru un valodu un nodot to tālāk saviem bērniem, kā dzimto valodu. Tad iespējams lībiešus kā tautību varētu vēl saglābt.
35) Diemžēl esmu bijis diezgan maz saskarsmē ar lībiešu tautas kultūru.
36) Man tas neko īpaši daudz nenozīmē. Taču tā īr mana pagātne, tie ir mani senči un manuprāt ie vērtīgi apzināties savas saknes. Lībiešu valoda ir mirusi valoda. To runā ļoti šaurs cilvēku loks. Tas varētu būt nozīmīgs piederības elements lībiešiem, identitātes elements. Man lībiešu valodas prasme būtu svarīga ja es sevi izjustu kā lībieti vai arī ja šī valoda tiktu ikdienā lietota.
37) Priecātos, ja mācētu lībiešu valodu.
Būt Lībiešu pēctecim ir interesanta sajūta apzināties, ka esmu viena no šīs senās tautas pārstāvēm.
38) Nešaubīgi esot lībiešu dzimtas pēctecim, nesuzskatu par iepsējamu apgūt un uzturēt savu lībiešu valodas prasmi. Man būtiskas ir zināšanas par savas dzimtas un dzimtās vietas apvidus vēsturi, etnogrāfiju.
39) loti
40) Man tas nozīmē būt pie tautas, kas ir izmirusi, jo vairs nav māju, kur sarunvaloda būtu lībiešu valoda (varbūt dažās ģimenēs vēl varētu runāt, bet taču nerunā, domāju, visu laiku). Tas ir tik skumji, būt šim slieksnim, es vēl atceros vecomammu runājam, bet manai meitai tas būs zudis. Protams, labi, ka cilvēki mācās valodu, tomēr valoda jau manuprāt ir nedzīva, tā jau vairs nav dzimtā, bet iemācīta, tāpat kā angļu vai latīņu.
41) Tā kā lībiešu valoda nav starptautiska - neuzskatu, ka tās apgušana būtu nepieciešama.
42) Lībiskums šobrīd saistās ar pašanalīzi un sevis izziņu. Un vēl tā ir neizskaidrojama "ārpus laika" sajūta. Valoda šķiet ļoti svarīga, bet to nepārvaldu.
43) par daudz pseido - lībiešu
44) Lībiešu valodas prasme man dzīvē nenoder, tādēļ arī to nezinu. Ja mācītos, tad tikai prieka pēc. Identificēju sevi kā latvieti, jo manī no lībietes ir ļoti maz.
45) ikš, kakš, kuolm, nēļa + vēl daži vārdi. Vairāk nezinu.
Apzinoties savas saites ar lībisko, nav nekas pretim apgūt vairāk, bet motivācijas aktīvai, mērķtiecīgai valodas apguvei nav. Tik daudz, ka šad tad uzmetu aci kādiem lībiskiem tekstiem, vārdnīcām utt.
46) Lībiešu valoda man saistās ar vasaras nometnēm Mazirbē, kur varēja apgūt šo valodu. Bet diemžēl šī apgūšana priekš manis pašlaik ir apstājusies.
47) Nezinu vai varu sevi pilnībā idetificēt kā lībieti, jo tam nav tiešu pierādījumu, tas ka mani senči jau izsenis dzīvojuši vidzemes līvu teritorijā liek man justie piederīgai līvu kultūrai. Būt lībietei nozīmēt izpētīt savas tautas vēsturi un kultūru, tādejādi bagātinot sevi, un līdz ar to citus sev apkārt! Lībiešu valoda ir viens no aspektiem....jo tā bagātina kultūru.
48) Tā ir piederība un savas identitātes apzināšanās. Manuprāt, tas ir viens no galvenajiem faktoriem, lai cilvēks varētu veiksmīgi veidot sevi kā personību.
Ja apzinies, kas esi un no kurienes nāc, tad arī spēsi skaidri saskatīt savus tālākos mērķus dzīvē!
Diemžēl es neuzskatu, ka valodas prasme ir primārais līvu kultūras izpratnē! Tomēr jāpiekrīt, ka valodas zināšana ir neatņemama bagātība ceļā uz mūsu senču kultūras izzināšanu.
49) Svariga
50) s